Nahoru

Archiv novinek

Praha uzavírá další nemravné smlouvy na billboardy

Přestože Praha deklaruje, že omezuje vizuální smog, loni vypsala tendr na pětiletý pronájem reklamního prostoru na 2500 sloupech veřejného osvětlení. Nyní Kverulant.org ve spolupráci s Hlídačem státu odhalil, že Praha minulý týden pronajala za pár korun pozemek na obří oboustranný billboard u pražské magistrály. Kverulant opět protestuje a napsal dopis primátorovi. Pomozte nám i vy zastavit tuneláře a vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Pozornost veřejnosti je zahlcena koronavirem a tak byla minulý týden v tichosti uzavřena nemravná smlouva o pronájmu pozemku pro obří billboard. Smlouvu s Prahou uzavřela firma Outdoor akzent. Pozemek se nachází na Pankráci v těsné souvislosti magistrály.  Ve smlouvě je výslovně uvedeno, že účelem pronájmu je umístění 1 ks dvoustranného reklamního zařízeni o velikosti 2 x 3,6 x 9.6m, tj. 69,12 nr reklamní plochy. Magistrát má za pronájem dostat necelých 160 tisíc korun ročně.  Přitom roční příjem z pronájmu je pětinásobně vyšší. Příjem z oboustranného billboardu umístěného na jednom z nelukrativnějších míst v celé republice se pohybuje kolem částky 850 tisíc korun.  Kverulant si tento hrubý nepoměr nedokáže vysvětlit jinak než korupcí.

V programovém prohlášení koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) je v sekci Odpovědný rozvoj Prahy uvedena tato věta: „Zasadíme se o omezení vizuálního smogu.“ Praxe je však radikálně jiná. Před dvěma roky vyšlo najevo, že bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetří policie, jezdil zadarmo luxusním vozem Volvo XC60 reklamních společností Big Board. Loni  se ukázalo, že Piráti dostali od firmy JCDecaux na volební billboardy slevu 75 %, a Michaela Krausová musela rezignovat na svoji funkci předsedkyně pirátských zastupitelů v Praze poté, co se přišlo na její tajné schůzky s Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem JCDecaux, soudem obžalovaným z korupce v souvislosti s pronájmem reklamních ploch v metru.

Kverulant dnes znovu odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smogu, jak slíbili.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem, budeme vám vděční. 

Zpět na výpis novinek